Egy fahéjas csiga akkor jó, ha nem száraz, ha picit szaftos a tölteléke. Na, ez pont ilyen.
Néhány évvel ezelőtt részt vettem a Nagyi Titka gasztrobloggereknek szóló versenyén, akkor nyertem részvételt két workshopra. Ezek egyikén Márk Szonjával készítettünk kelt tésztákat, onnan származik ez a recept, ha fahéjas csigát készítek, azóta mindig ezt veszem elő, egyszerűen tökéletes. A cukrot csökkentettem csak egy picit benne, hogy jobban teret adhassak a fahéjmániámnak, és most épp lemaradt róla a krémsajtréteg - ezt nem mindig készítem el, pedig tény, hogy dob rajta (ennek a receptjét azért biztos, ami biztos linkeltem a recept alatt...), de a lényeg egyértelműen a fahéjas töltelék.
Az igazán fincsi fahéjas töltelék trükkje egyébként nem bonyolult: vaj és barna cukor kell hozzá. A cukor tényleg legyen barna cukor, nem azt mondom, hogy sima cukorral nem finom a fahéjas csiga, de nem lesz ugyanilyen. A barna cukor ad hozzá egy kis karamellizált fílinget, és hangyányit még nedvesebbé teszi a tölteléket.
A vajnak is kulcsszerepe van, de ez egyébként egy örök igazság is: ha vajat ír a recept, akkor nincs mese, vaj kell. Ebben az esetben az se baj, ha enyhén sós az a vaj, de ez már egyéni preferencia kérdése.
Fahéjas csiga
Hozzávalók:
a tésztához:
- 25 g friss élesztő
- 100+250 ml langyos tej
- 10+50 g cukor
- 600 g finomliszt
- nagy csipet só
- 1 tojás
- 80 g puha vaj
a töltelékhez:
- 50 g vaj
- 200 g barna nádcukor
- 20 g őrölt fahéj
Az élesztőt a 10 g cukorral elkevert 100 ml tejben felfuttatjuk.
A tészta többi hozzávalójából (pontosabban először ne adjuk még hozzá az összes tejet, hanem figyeljük a tészta állagát - valószínűleg kell hozzá, de jobb óvatosnak lenni :) ) tésztát gyúrunk, hozzákeverjük a felfutott élesztőt is, és szép fényesre dagasztjuk.
Lefedve meleg helyre tesszük, és duplájára kelesztjük.
Ezután nyújtódeszkán kb. fél centi vastagra nyújtjuk (minél jobban téglalap alakú, annál jobb).
A vajat megolvasztjuk, és a kinyújtott tésztára kenjük, erre egyenletesen rászórjuk a fahéj-nádcukor keveréket.
A hosszabbik oldal felől kezdjük el tekerni, kicsit húzva, hogy ne legyen túl laza a csiga, de ne legyen túl szoros sem, mert akkor a közepe hajlamos feljönni sütés közben.
Vágjunk belőle kétujjnyi vastag szeleteket, tegyük őket tepsire, és langyos helyen hagyjuk még egyszer kelni kb. 30 percet.
Ezután kenjük meg a tetejüket tojással, és 180 °C-ra előmelegített sütőben süssük szép aranybarnára.
Forrás: Édesem. Ez egy régebbi nyeremény workshopon kapott recept, két módosítással: én most kicsivel kevesebb cukorral készítettem el, valamint a workshopon krémsajtos tetőt is tettünk rá, én ezt most azért hagytam ki, mert a csigákat még egy-két napig ettem, és krémsajtréteg nélkül könnyebb őket eltartani; ha te mégis inkább így szeretnéd, ide kattintva találsz hozzá receptet.
Alternatív megoldás, ami nem jutott időben eszembe: külön kistálkában a hűtőben tartsd a krémet, és csak fogyasztás előtt kend a csiga tetejére. (Hogy lehetek olyan hülye, hogy nem így csináltam??? :) )
Még több péksüti receptet találsz ide kattintva>>
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.