Egy jó recept érdekében néha meg kell tenni egy nagyobb kört, hogy az ember aztán visszatérjen az út kb. elejére...
Azzal kezdődött, hogy kitaláltam, hogy csinálok egy cukormentes kovászos fonott kalácsot. Az első néhány próbálkozás nem is volt rossz, de aztán egy ponton - mikor kiderült, hogy tojás nélkül jobb a tésztája - vérszemet kaptam, és eldöntöttem, hogy ebből vegán cukormentes kovászos fonott kalács lesz (már csak azért is, mert melléknevekből néha sosem elég).
Nem fogok túlságosan belemenni a részletekbe, lényeg a lényeg, hogy a fő feladat az volt, hogy a tejet kiüssem a képletből. Aki szokott vegán sütiket sütni, az tudja, hogy ehhez nem feltétlen elég, hogy veszek egy doboz mandulatejet vagy rizstejet, oszt' annyi. Nem lepődtem meg, hogy más lett... az íze is, állaga is.
Kezdődött újra a kísérletezgetés: ilyenkor jobbra-balra tologatja az ember a hozzávalókat, az időket, és nézi, hogy milyen lesz a végeredmény, jó irányba indultam-e egyáltalán, vagy zsákutca lett. Jó 4 hetes kalandom során, mialatt nem láttam morzsányi kenyeret sem (itt csak kalács volt kaláccsal) arra jutottam, hogy amennyiben szeretnék még valaha jóízűen kalácsot enni, jobban teszem, ha kicsit pihentetem ezt a projektet. Lesz még ebből vegán kalács, nemcsak zsákutcát találtam, de hát tudjátok hogy van ez, valami vagy megüti a szintet, vagy nem :) Szóval marad a tejes verzió, cukormentesen, teljes kiőrlésű liszttel, mert tejjel viszont tök szuper lett!
És vigasztal a tudat, hogy sokan vannak, akik a tejre nem, csak a tojásra allergiásak - ha ők kihagyják a tojással lekenős részt (helyette mehet rá tej), akkor egy tök jó tojásmentes kalács recept lesz belőle. :)
Kovászos fonott kalács cukormentesen, teljes kiőrlésű liszttel
Hozzávalók:
(egy kb. 650 g-os fonott kalácshoz)
- 90 g aktív kovász (100%-os hidratációjú, de víz helyett tejjel etetve)
- 230 ml 40°C-os tej
- 230 g teljes kiőrlésű búzaliszt
- 70 g finomliszt
- 1 ek. búzasikér (elhagyható, de szebb lesz tőle a fonat)
- 60 g eritrit
- 50 g olaj
- 4 g só
a kenéshez:
- tojás (tojásmentes verzióhoz: tej)
A kovászt előző este szoktam megetetni, így reggelre szép aktív lesz. Én 3:1 aránnyal szoktam dolgozni, 15 g anyakovászhoz adok 45 g szobahőmérsékletű tejet és 45 g teljes kiőrlésű lisztet. Az etetési arány viszont kovászfüggő is, a legjobb, ha a már bejáratott etetési arányt használod, arra figyelj, hogy kicsit több, mint 90 g kovászod legyen a végén, amiből másnap reggel pontosan ki tudod mérni a szükséges mennyiséget.
Másnap, mikor a kovász már szép érett, add hozzá a 40°C-ra melegített tejet, és keverd el. A só kivételével add hozzá a többi hozzávalót is, és dagaszd ki a tésztát. Konyharuhával letakarva tedd félre 30 percre.*
Ezután szórd rá a sót, és spriccelj rá egy kis vizet, hogy a só átnedvesedjen - ez segíteni fog a só eldolgozásában. Dagaszd ki a tésztát alaposan. (Én géppel szoktam dagasztani, de utána biztos ami biztos alapon a konyhapulton még kicsapkodom a tésztát.)
Pihentesd* a tésztát langyos helyen 30 percig, a tálat konyharuhával letakarva.
A pihenő után lamináld a tésztát: vizezett konyhaasztalon, vizes kézzel húzd ki vékonyra, mint a rétestésztát, amennyire tudod. Egyik oldalt a harmadáig hajtsd be a tésztát, erre hajtsd rá a másik oldali harmadát, és végül föltről lefelé tekerd fel. A hajtással lefelé tedd vissza a kelesztőtálba, és tedd félre pihenni 1 órára.
Ezután egy coil hajtás következik: vizes kézzel két oldalt aláfogva emeld meg a tésztát, majd tedd vissza a tálba úgy, hogy hagyod, hogy az alsó és felső része maga alá hajtódjon. Fordítsd el a tálat 90 fokkal, és ismételd ezt meg. Takard le konyharuhával, újabb 1 óra pihenő következik; majd még egy coil hajtás, és végül 30 perc pihenő.
Ezt követően a tésztát oszd fel annyi részre, ahány fonatra szükség lesz - én egy nagy hatos fonással készített kalácsot sütöttem, ezért 6 egyenlő darabra vágtam (122 g-os darabkákra - ha te is mérlegimádó vagy).
A tésztadarabokat kis tömzsi rudacskákká formázva (így könnyebb lesz majd kisodorni) lisztezett deszkán pihentesd 20 percig.
A pihi után sodorj belőlük egyforma hosszú csíkokat, a végén kicsit elvékonyodóan, és fond meg a kalácsot. Fektesd sütőpapírral lefedett sütőlemezre, kend le tojással, és 3-3,5 órára tedd félre kelni (én a kalács oldalán, egy kevésbé látható helyen szoktam ujjpróbával tesztelni, hogy megkelt-e már a tészta).
Sütés előtt a sütőt melegítsd elő 250°C-ra, és a sütő aljába tegyél egy tepsit, ebbe önts forró vizet. Tedd a sütőbe azt a sütőlemezt is, amin majd sülni fog a kalács (jobb, ha ez is előmelegszik).
Ha már a kalács is szépen megkelt és a sütő is forró és jó gőzös (ha az alsó tepsiből elfogyott a víz, pótold), kend le a fonatot újra tojással, a sütőpapírral együtt húzd át a kalácsot az előmelegített sütőlemezre, a hőfokot egyből vedd vissza 230°C-ra, és alsó-felső sütéssel süsd 15 percig. Ezután vedd ki a forró vizes lábast, állítsd át a sütőt hőlégkeveréses sütési módra, csökkentsd a hőfokot 200°C-ra, és süsd tovább a kalácsot még kb. 10 percig, amíg a teteje is szépen megpirul. (Ha tojásmentesen sütötted: most, amikor kiveszed a sütőből a kalácsot, kend át harmadszor is tejjel a tetejét, ettől szép fényes lesz.)
*A kalács akkor lesz puha és foszlós, ha végig, minden pihentetésnél figyelsz arra, hogy ne hűljön ki a tészta. Ha nincs elég meleg a lakásban, tedd be a (nem bekapcsolt!) mikróba vagy sütőbe. Ha ehhez kicsit elő kell melegítened a sütőt, figyelj arra, hogy 30°C-nál ne legyen melegebb, 27-28°C körüli helyen érzi magát a legjobban.
Ha tetszett a recept, köszönöm, ha megosztod!
Még több finomságot találsz a Facebook és Instagram oldalamon! :)
Még több péksüti receptet találsz ide kattintva>>
Cukormentes receptekhez pedig kattints ide>>
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.