... az Őzike és Hóvirág kétszersült emlékére, csak sokkal rafináltabban! :)
Egy időben nagyon szerettem az Őzike és a Hóvirág kétszersülteket, mostanában már nem is szoktam vele találkozni a boltokban, úgyhogy egy kis info annak, aki lemaradt erről az azt hiszem múlt rendszerből származó kétszersültről, ami egyébként minőségben simán felülmúlja nyugati származású társait: az Őzike sós, a Hóvirág pedig édes kétszersült, négyzetes alapú volt mindkettő, kék illetve rózsaszín csomagolásban, hogy az olvasni nem tudó kisebbek is ki tudják választani a boltban, hogy melyiket kérik. Ezekben a kétszersültekben még volt anyag, és nem kellett egy egész zacskóval megennem ahhoz, hogy jóllakjak vele, az ízük is tökéletes volt - az összetevőiről viszont semmit sem tudok, mert még kicsiként voltam Őzike rajongó, akkoriban csak az ízélmény mozgatott, az E számokat még nem kutattam a csomagolásokon. :)
Az Őzike és a Hóvirág után csak a szép emlékek maradtak, na meg a kenyérpirító, amivel ha igazi kétszersült nem is készíthető, azért az élmény hasonló - és persze a kétszersült várt rám a végtelennek látszó „majd egyszer ki fogom próbálni” listámon, eddig még meghatározatlan formában: édes vagy sós, biscotti, cantuccini vagy valami más. Ezek közül a napokban a valami másra esett a választásom. :)
Merthogy fogtam magam, készítettem egy szuperfinom fonott kalácsot, és ebből gyártottam kétszersültet. És hogy miért?
Azért, mert kirándulásra is vihető, piknikezős, utazós sütiken törtem a fejem, és eszembe jutott, hogy igaz, hogy a friss kelt kalács nagyon jó az egy-két napos kirándulásokra, de mi van akkor, ha mondjuk egy hétre megy az ember, és szeretné, ha lenne nála valami olyan finomság, ami biztosan kibírja a hét végéig is? Merthogy a kelt tészta a melegben néhány nap után már nem biztos, hogy jó... A kekszek ilyenkor jobb barátaink, de a héten készült már egy csokival töltött diókeksz, ezért most másban gondolkodtam - így jutottam el a kétszersültig.
A kétszersült azért jó, mert ha szép, puha, buborékos kalácsból készítjük, akkor magában is fogyasztható (mert ha nem túl tömör a tészta, akkor könnyen harapható szárazon is), de nagyon finom kakaóba, tejeskávéba vagy tejbe mártogatva is. Én most mindkettőt próbáltam, mert jó nagy adagot szerettem volna készíteni, hogy a kisült kalácsok egy részét frissen ehessük meg - és a kétszersültnél egyáltalán nem hátrány, ha sok lesz belőle, mert sokáig eláll. :)
Bambi kétszersült aszalt fügével
Hozzávalók:
a tésztához:
- kb. 1 kg Nagyi titka Kelt tészta süteményliszt (amennyit a tészta felvesz, nekem még 10 dkg kellett, de sokszor elég pont 1 kg)
- 1 egész tojás
- 1 tojássárgája
- 4 ek. cukor
- 1 kis tasak (7 g) szárított élesztő
- 5 dkg vaj olvasztva
- 1 ek. olaj
- 9 dl tej
- csipetnyi só
a formázáshoz:
- 3 tk. kakaópor
- 1,5 tk. fahéj
- ¼ tk. őrölt kardamom
- ½ rúd vanília kikapart magja
- 3-4 szem aszalt füge
Ha kézzel dagasztjuk a tésztát, akkor az élesztőt futtassuk fel egy kevés langyos cukros tejben, majd a lisztből, tojásból, a maradék tejből és cukorból, az olvasztott vajból, olajból és csipet sóból készítsük el a kelt tésztát. Dagasszuk be jól, majd tegyük félre langyos helyre kelni.
Ha géppel dolgozunk, tegyük a tészta hozzávalóit az üstbe, és indítsuk el a dagasztóprogramot, majd hagyjuk a gépben kelni a tésztát.
Az asztalt fügét vágjuk mazsolányi darabokra.
Ha a tészta kétszeresére kelt, gyúródeszkán gyúrjuk át, majd vágjuk három egyenlő részre, és a tálba/üstbe visszatéve dagasszuk bele az első harmadba a vaníliát és az aszalt füge egyharmadát, a második harmadba a fahéjat, a kardamomot és az aszalt füge másik harmadát, végül a harmadik harmadba az átszitált kakaóport és a maradék aszalt fügét.
A tésztából 4 egyforma fonatot fogunk készíteni, ezért mind a három ízesített tésztagombócot négyfelé vágjuk. Tepsi hosszúságú rúddá sodrunk egy vaníliás, egy fahéjas-kardamomos és egy kakaós rudat, majd hármas fonással összefonjuk, és a fonatot kivajazott tepsire fektetjük. Ezt megismételjük a többi tésztadarabbal is (célszerű 2 tepsire 2-2 fonatot tenni).
Ha a fonott kalácsot megformáztuk, konyharuhával lefedve langyos helyre félretesszük kelni, majd 40 perc elteltével (az időt az első adag pihentetésétől kell számolni, mert amíg ez sül, a másik még tud kelni) 180°C-ra előmelegített sütőben aranybarnára sütjük. Ha kisült, félretesszük hűlni.
A kész fonott kalácsokból annyit, amennyit szeretnénk kétszersültnek elkészíteni kisujjnyi vastagon felszeletelünk, a szeleteket egymás mellé tepsire fektetjük (legjobb a grillrácsos tepsi, de az egyszerű tepsi is megteszi), és kb. 20-30 percig szárítjuk a sütőben 190°C-on, akkor van kész, mikor a széle elkezd kicsit pirulni. Rácsra téve hagyjuk kihűlni.
Tipp:
- Ha fél adagot szeretnénk készíteni, akkor a receptben szereplő tojás mennyiségét (1 egész + egy sárgája) úgy tudjuk „megfelezni”, hogy a fél adagba egy egész tojást teszünk.
- A jól kiszárított kétszersült hetekig eláll.
- Aszalt füge helyett más aszalt gyümölccsel is kipróbálhatjuk, finom lehet mazsolával vagy vörösáfonyával is, karácsony előtt pedig mézeskalácsos fűszerekkel, kandírozott narancshéjjal és aszalt gyömbérrel.
Ha tetszett a recept, köszönöm, ha megosztod!
Még több finomságot találsz a Facebook és Instagram oldalamon! :)
Még több aprósüti receptet találsz ide kattintva>>
Kelt tésztás receptekhez pedig kattints ide>>
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.